AVX Corporation MA501C334KAA
MA501C334KAA picture photo
Mfg. Part Number
MA501C334KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA501C334KAA.pdf
Availability of MA501C334KAA
QUANTITY
MA501C334KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA501C334KAA
Internal Part NumberEIS-MA501C334KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA501C334KAA
Related LinksMA501C, MA501C334KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA501C334KAA Details Description
Related parts for MA501C334KAA
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 63V 6X10MM 85C 2500H datasheet.pdf