AVX Corporation MA505A153FAA
MA505A153FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA505A153FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA505A153FAA.pdf
Availability of MA505A153FAA
QUANTITY
MA505A153FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA505A153FAA
Internal Part NumberEIS-MA505A153FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA505A153FAA
Related LinksMA505A, MA505A153FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA505A153FAA Details Description
Related parts for MA505A153FAA
RECT BRIDGE GPP 400V 4A GBU datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 60MA T-1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IND SNAP-IN PANEL MNT 563NM GRN datasheet.pdf
FUNCTION GENERATOR 25MHZ ARBTRRY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 25POS datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 390K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf