AVX Corporation MA505C105KAA
MA505C105KAA picture photo
Mfg. Part Number
MA505C105KAA
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA505C105KAA.pdf
Availability of MA505C105KAA
QUANTITY
MA505C105KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA505C105KAA
Internal Part NumberEIS-MA505C105KAA
Standard Package50
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA505C105KAA
Related LinksMA505C, MA505C105KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA505C105KAA Details Description
Related parts for MA505C105KAA
CONN SPLICE BUTT 6 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 100MA 31 OHM TH datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 85MA DP-NO 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES SMD 6.57KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB22, AFS 2 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X6T 1206 datasheet.pdf