AVX Corporation MA505E225MAA
MA505E225MAA picture photo
Mfg. Part Number
MA505E225MAA
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
MA505E225MAA.pdf
Availability of MA505E225MAA
QUANTITY
MA505E225MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA505E225MAA
Internal Part NumberEIS-MA505E225MAA
Standard Package50
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA505E225MAA
Related LinksMA505E, MA505E225MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA505E225MAA Details Description
Related parts for MA505E225MAA
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6DFN datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SEM-FLSH 5.12" datasheet.pdf
WHITE HOOK datasheet.pdf
POSITION SENSOR 7/8 SINGLE TURN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf