AVX Corporation MA601A104KAA
MA601A104KAA picture photo
Mfg. Part Number
MA601A104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA601A104KAA.pdf
Availability of MA601A104KAA
QUANTITY
MA601A104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA601A104KAA
Internal Part NumberEIS-MA601A104KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA601A104KAA
Related LinksMA601A, MA601A104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA601A104KAA Details Description
Related parts for MA601A104KAA
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 24000UF 100V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf