AVX Corporation MA605A104GAA
MA605A104GAA picture photo
Mfg. Part Number
MA605A104GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA605A104GAA.pdf
Availability of MA605A104GAA
QUANTITY
MA605A104GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA605A104GAA
Internal Part NumberEIS-MA605A104GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA605A104GAA
Related LinksMA605A, MA605A104GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA605A104GAA Details Description
Related parts for MA605A104GAA
CONN HEADER 18POS 1.27MM RT ANG datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 2% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FOR DP-100 SENSOR MOUNT BRACKET datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf