AVX Corporation MA605A104JAA
MA605A104JAA picture photo
Mfg. Part Number
MA605A104JAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA605A104JAA.pdf
Availability of MA605A104JAA
QUANTITY
MA605A104JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA605A104JAA
Internal Part NumberEIS-MA605A104JAA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA605A104JAA
Related LinksMA605A, MA605A104JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA605A104JAA Details Description
Related parts for MA605A104JAA
CONN HEADER 12POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
IC SILICON SERIAL NUMBER TO-92 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 16PS DL PCB AU datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 240A 144VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICRO 100C P 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf