AVX Corporation MA605A473JAA
MA605A473JAA picture photo
Mfg. Part Number
MA605A473JAA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA605A473JAA.pdf
Availability of MA605A473JAA
QUANTITY
MA605A473JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA605A473JAA
Internal Part NumberEIS-MA605A473JAA
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.350" Dia x 0.690" L (8.89mm x 17.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA605A473JAA
Related LinksMA605A, MA605A473JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA605A473JAA Details Description
Related parts for MA605A473JAA
FIXED IND 820NH 375MA 590 MOHM datasheet.pdf
SW TOP PLUNGER SPDT ENCLSD 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.28KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/90B 3.2SN OG BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf