Taiyo Yuden MAKK2016T3R3M
MAKK2016T3R3M picture photo
Mfg. Part Number
MAKK2016T3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.2A 255 MOHM
Datasheet Download
MAKK2016T3R3M.pdf
Availability of MAKK2016T3R3M
QUANTITY
MAKK2016T3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of MAKK2016T3R3M
Internal Part NumberEIS-MAKK2016T3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)255 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAKK2016T3R3M
Related LinksMAKK20, MAKK2016T3R3M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MAKK2016T3R3M Details Description
Related parts for MAKK2016T3R3M
IC MON SUPP QUAD OPEN DRN 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9V OUT 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 100BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 30V SOD123 datasheet.pdf
RES 931K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf