Vishay/BCcomponents MAL202133102E3
MAL202133102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202133102E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V AXIAL
Datasheet Download
MAL202133102E3.pdf
Availability of MAL202133102E3
QUANTITY
MAL202133102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202133102E3
Internal Part NumberEIS-MAL202133102E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202133102E3
Related LinksMAL2021, MAL202133102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202133102E3 Details Description
Related parts for MAL202133102E3
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M4 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
WHITE POLY .5X.75" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf