Vishay/BCcomponents MAL202137101E3
MAL202137101E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202137101E3
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL
Datasheet Download
MAL202137101E3.pdf
Availability of MAL202137101E3
QUANTITY
MAL202137101E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202137101E3
Internal Part NumberEIS-MAL202137101E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.256" Dia x 0.709" L (6.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202137101E3
Related LinksMAL2021, MAL202137101E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202137101E3 Details Description
Related parts for MAL202137101E3
IC ADC 10BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 19POS 2MM T/H datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 202MA 1.72 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf