Vishay/BCcomponents MAL202138151E3
MAL202138151E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL202138151E3
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V AXIAL
Datasheet Download
MAL202138151E3.pdf
Availability of MAL202138151E3
QUANTITY
MAL202138151E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL202138151E3
Internal Part NumberEIS-MAL202138151E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesASM 021
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)850 mOhm
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance370 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 0.709" L (10.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL202138151E3
Related LinksMAL2021, MAL202138151E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL202138151E3 Details Description
Related parts for MAL202138151E3
BOX ABS GRAY 19.68"L X 15.74"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 10MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
025/090 SER 24POS PLUG ASSY KE datasheet.pdf
DSUB CON D*M F RG179 SS MIL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET 68POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf