Vishay/BCcomponents MAL203850332E3
MAL203850332E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203850332E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
MAL203850332E3.pdf
Availability of MAL203850332E3
QUANTITY
MAL203850332E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203850332E3
Internal Part NumberEIS-MAL203850332E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.275A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203850332E3
Related LinksMAL2038, MAL203850332E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203850332E3 Details Description
Related parts for MAL203850332E3
CONN RING 2 AWG #5/16 RED A-BOND datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN STACKER 3POS 0.100" T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC MELF datasheet.pdf
EA IN-SYSTEM PROGRAMMING CABLE datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf