Vishay/BCcomponents MAL203851221E3
MAL203851221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203851221E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
MAL203851221E3.pdf
Availability of MAL203851221E3
QUANTITY
MAL203851221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203851221E3
Internal Part NumberEIS-MAL203851221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current455mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203851221E3
Related LinksMAL2038, MAL203851221E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203851221E3 Details Description
Related parts for MAL203851221E3
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
MOD INLET/CB/STD FILTER 10A PNL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CCD CAMERA 40VCSP datasheet.pdf
IC SMART CARD CTLR 24QFN datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM datasheet.pdf