Vishay/BCcomponents MAL203854331E3
MAL203854331E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203854331E3
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
MAL203854331E3.pdf
Availability of MAL203854331E3
QUANTITY
MAL203854331E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203854331E3
Internal Part NumberEIS-MAL203854331E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203854331E3
Related LinksMAL2038, MAL203854331E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203854331E3 Details Description
Related parts for MAL203854331E3
SWITCH DIP FLUSH ROCK 10POS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.9A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10VC DFN10062 datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf