Vishay/BCcomponents MAL203858221E3
MAL203858221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203858221E3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
MAL203858221E3.pdf
Availability of MAL203858221E3
QUANTITY
MAL203858221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203858221E3
Internal Part NumberEIS-MAL203858221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203858221E3
Related LinksMAL2038, MAL203858221E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203858221E3 Details Description
Related parts for MAL203858221E3
SWITCH ROCKER DPST 3A 125V datasheet.pdf
FERRITE CHIP SIGNAL 2200 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1660CB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 25A 300W datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf