Vishay/BCcomponents MAL203859102E3
MAL203859102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203859102E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
MAL203859102E3.pdf
Availability of MAL203859102E3
QUANTITY
MAL203859102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203859102E3
Internal Part NumberEIS-MAL203859102E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203859102E3
Related LinksMAL2038, MAL203859102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203859102E3 Details Description
Related parts for MAL203859102E3
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 59.3 MOHM datasheet.pdf
LED BASE SUBMINI PANEL INDICATOR datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
END PLATE 5MM WIDE ORANGE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.5A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
1GB LPDDR2 X32 400MHZ datasheet.pdf