Vishay/BCcomponents MAL203870221E3
MAL203870221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203870221E3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
MAL203870221E3.pdf
Availability of MAL203870221E3
QUANTITY
MAL203870221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203870221E3
Internal Part NumberEIS-MAL203870221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203870221E3
Related LinksMAL2038, MAL203870221E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203870221E3 Details Description
Related parts for MAL203870221E3
CONN HEADER 8POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.17A T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SCR PLG 10POS SLDR CUP GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 2.71M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 2CH 5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf