Vishay/BCcomponents MAL209629561E3
MAL209629561E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL209629561E3
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
MAL209629561E3.pdf
Availability of MAL209629561E3
QUANTITY
MAL209629561E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL209629561E3
Internal Part NumberEIS-MAL209629561E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Power Aluminum Capacitors
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series096 PLL-4TSI
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)336 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance299 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.362" (60.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL209629561E3
Related LinksMAL2096, MAL209629561E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL209629561E3 Details Description
Related parts for MAL209629561E3
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CA 0.56" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36SSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK DUAL FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
220UF 35V 8X15MM 105C 4000H datasheet.pdf