Vishay/BCcomponents MAL209629561E3
MAL209629561E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL209629561E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
MAL209629561E3.pdf
Availability of MAL209629561E3
QUANTITY
MAL209629561E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL209629561E3
Internal Part NumberEIS-MAL209629561E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Power Aluminum Capacitors
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series096 PLL-4TSI
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)336 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance299 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.362" (60.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL209629561E3
Related LinksMAL2096, MAL209629561E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL209629561E3 Details Description
Related parts for MAL209629561E3
RELAY SSR 240VAC 50A AC-IN datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PANEL MOUNT FRAME FOR RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 10W +/-12V 416MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDTX2 15A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
GT 3C 3#16S SKT PLUG datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf