Vishay/BCcomponents MAL210446332E3
MAL210446332E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL210446332E3
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
MAL210446332E3.pdf
Availability of MAL210446332E3
QUANTITY
MAL210446332E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL210446332E3
Internal Part NumberEIS-MAL210446332E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series104 PHL-ST
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.6A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.008" Dia (76.40mm)
Height - Seated (Max)5.953" (151.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL210446332E3
Related LinksMAL2104, MAL210446332E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL210446332E3 Details Description
Related parts for MAL210446332E3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 190MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT RA datasheet.pdf