Vishay/BCcomponents MAL211055602E3
MAL211055602E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211055602E3
Brief Description
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW
Datasheet Download
MAL211055602E3.pdf
Availability of MAL211055602E3
QUANTITY
MAL211055602E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211055602E3
Internal Part NumberEIS-MAL211055602E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series110 PHT-ST
PackagingBulk
Capacitance6000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.49A
Impedance18.6 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211055602E3
Related LinksMAL2110, MAL211055602E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211055602E3 Details Description
Related parts for MAL211055602E3
CONN HEADER 36POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TRANSFORMER PUSH-PULL OUTPUT datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWM AC/DC CONVERTER 8DIP datasheet.pdf
MODULE DIODE 230A MAGN-A-PAK datasheet.pdf