Vishay/BCcomponents MAL211814102E3
MAL211814102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211814102E3
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
MAL211814102E3.pdf
Availability of MAL211814102E3
QUANTITY
MAL211814102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211814102E3
Internal Part NumberEIS-MAL211814102E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package340
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHT 118
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)505 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211814102E3
Related LinksMAL2118, MAL211814102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211814102E3 Details Description
Related parts for MAL211814102E3
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LAMP NEOP 220VAC RED BA 9SBASE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 600MA 650 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf