Vishay/BCcomponents MAL211815102E3
MAL211815102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211815102E3
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL211815102E3.pdf
Availability of MAL211815102E3
QUANTITY
MAL211815102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211815102E3
Internal Part NumberEIS-MAL211815102E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHT 118
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)345 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211815102E3
Related LinksMAL2118, MAL211815102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211815102E3 Details Description
Related parts for MAL211815102E3
GDT 230V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 12-DFN datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf