Vishay/BCcomponents MAL211819151E3
MAL211819151E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211819151E3
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
MAL211819151E3.pdf
Availability of MAL211819151E3
QUANTITY
MAL211819151E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211819151E3
Internal Part NumberEIS-MAL211819151E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHT 118
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)940 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance780 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211819151E3
Related LinksMAL2118, MAL211819151E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211819151E3 Details Description
Related parts for MAL211819151E3
IC DAC 8BIT LC2MOS W/AMP 20PLCC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LENS CLEAR BLACK EMF 18X18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
60704A108 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 91MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf