Vishay/BCcomponents MAL212015682E3
MAL212015682E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212015682E3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL212015682E3.pdf
Availability of MAL212015682E3
QUANTITY
MAL212015682E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212015682E3
Internal Part NumberEIS-MAL212015682E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series120 ATC
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current4.59A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212015682E3
Related LinksMAL2120, MAL212015682E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212015682E3 Details Description
Related parts for MAL212015682E3
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V TO-92-3 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf