Vishay/BCcomponents MAL212314102E3
MAL212314102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212314102E3
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
MAL212314102E3.pdf
Availability of MAL212314102E3
QUANTITY
MAL212314102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212314102E3
Internal Part NumberEIS-MAL212314102E3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAL-A 123
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.508" Dia x 1.260" L (12.90mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212314102E3
Related LinksMAL2123, MAL212314102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212314102E3 Details Description
Related parts for MAL212314102E3
CAP CER 390PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM09S/AE09M/X datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AC datasheet.pdf
PNEUM POS DETECT N.O. LVR ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SC 3.81/13/135F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 192POS GOLD datasheet.pdf