Vishay/BCcomponents MAL212315471E3
MAL212315471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212315471E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL212315471E3.pdf
Availability of MAL212315471E3
QUANTITY
MAL212315471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212315471E3
Internal Part NumberEIS-MAL212315471E3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL123 SAL-A / 128 SAL-RPM Series EOL Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAL-A 123
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.508" Dia x 1.260" L (12.90mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212315471E3
Related LinksMAL2123, MAL212315471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212315471E3 Details Description
Related parts for MAL212315471E3
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC40S/AE40M/CKC40S datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf