Vishay/BCcomponents MAL213839479E3
MAL213839479E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL213839479E3
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
MAL213839479E3.pdf
Availability of MAL213839479E3
QUANTITY
MAL213839479E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL213839479E3
Internal Part NumberEIS-MAL213839479E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAML138
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance1.7 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL213839479E3
Related LinksMAL2138, MAL213839479E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL213839479E3 Details Description
Related parts for MAL213839479E3
IC REG BUCK ADJ 0.15A 8LLP datasheet.pdf
IC DECODER BCD-DECIMAL 16-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 1% 100V 2220 datasheet.pdf
025 I/O PLUG HSG 8P datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf