Vishay/BCcomponents MAL213965101E3
MAL213965101E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL213965101E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MAL213965101E3.pdf
Availability of MAL213965101E3
QUANTITY
MAL213965101E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL213965101E3
Internal Part NumberEIS-MAL213965101E3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series139 CLL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.563" L x 0.299" W (14.30mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.323" (8.20mm)
Surface Mount Land Size0.563" L x 0.299" W (14.30mm x 7.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL213965101E3
Related LinksMAL2139, MAL213965101E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL213965101E3 Details Description
Related parts for MAL213965101E3
RES SMD 383 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 5PC datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 90MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
S2L-SMT3.50/12/180G 3.5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DSUB 37PIN HSG CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf