Vishay/BCcomponents MAL214236101E3
MAL214236101E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214236101E3
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
MAL214236101E3.pdf
Availability of MAL214236101E3
QUANTITY
MAL214236101E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214236101E3
Internal Part NumberEIS-MAL214236101E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series142 RHS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current142mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214236101E3
Related LinksMAL2142, MAL214236101E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214236101E3 Details Description
Related parts for MAL214236101E3
TERM BLK 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf