Vishay/BCcomponents MAL214259221E3
MAL214259221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214259221E3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
MAL214259221E3.pdf
Availability of MAL214259221E3
QUANTITY
MAL214259221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214259221E3
Internal Part NumberEIS-MAL214259221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series142 RHS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214259221E3
Related LinksMAL2142, MAL214259221E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214259221E3 Details Description
Related parts for MAL214259221E3
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
GASKET LID FOR 1590M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 3POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 23POS 0.30MM datasheet.pdf