Vishay/BCcomponents MAL214651821E3
MAL214651821E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214651821E3
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
MAL214651821E3.pdf
Availability of MAL214651821E3
QUANTITY
MAL214651821E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214651821E3
Internal Part NumberEIS-MAL214651821E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification146 RTI Series Color Change 22/sept/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series146 RTI
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.65A
Impedance47 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214651821E3
Related LinksMAL2146, MAL214651821E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214651821E3 Details Description
Related parts for MAL214651821E3
CONN HEADER 26POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 1200A DO200AB datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
25 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf