Vishay/BCcomponents MAL214658471E3
MAL214658471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214658471E3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
MAL214658471E3.pdf
Availability of MAL214658471E3
QUANTITY
MAL214658471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214658471E3
Internal Part NumberEIS-MAL214658471E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification146 RTI Series Color Change 22/sept/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series146 RTI
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.5A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214658471E3
Related LinksMAL2146, MAL214658471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214658471E3 Details Description
Related parts for MAL214658471E3
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
SWITCH GUARD SQUARE AND ROUND datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SIDE TYPE FOR SY5000 SERIES VALV datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3C UNSHLD 300V datasheet.pdf