Vishay/BCcomponents MAL215749151E3
MAL215749151E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL215749151E3
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
MAL215749151E3.pdf
Availability of MAL215749151E3
QUANTITY
MAL215749151E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL215749151E3
Internal Part NumberEIS-MAL215749151E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Compliance
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series157 PUM-SI
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.15 Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current1.42A
Impedance970 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL215749151E3
Related LinksMAL2157, MAL215749151E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL215749151E3 Details Description
Related parts for MAL215749151E3
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 7.05A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 23 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf