Vishay/BCcomponents MAL215959181E3
MAL215959181E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL215959181E3
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
MAL215959181E3.pdf
Availability of MAL215959181E3
QUANTITY
MAL215959181E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL215959181E3
Internal Part NumberEIS-MAL215959181E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Power Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series159 PUL-SI
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)480 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.13A
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL215959181E3
Related LinksMAL2159, MAL215959181E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL215959181E3 Details Description
Related parts for MAL215959181E3
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9065 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 8A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf