Bel Fuse Inc. MAP130-1012
MAP130-1012 picture photo
Mfg. Part Number
MAP130-1012
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 130W
Datasheet Download
MAP130-1012.pdf
Availability of MAP130-1012
QUANTITY
MAP130-1012 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAP130-1012
Internal Part NumberEIS-MAP130-1012
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMAP130
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 175 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)130W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.00" H (215.9mm x 114.3mm x 50.8mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max130W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAP130-1012
Related LinksMAP13, MAP130-1012 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MAP130-1012 Details Description
Related parts for MAP130-1012
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 16POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
ULTRA-SLIM SFTY DOOR SW W/SOL IN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADC12J4000 datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 4 ROW 140 POS datasheet.pdf