Bel Fuse Inc. MAP80-1012G
MAP80-1012G picture photo
Mfg. Part Number
MAP80-1012G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Datasheet Download
MAP80-1012G.pdf
Availability of MAP80-1012G
QUANTITY
MAP80-1012G Order Process
Ship out your order
Specifications of MAP80-1012G
Internal Part NumberEIS-MAP80-1012G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMAP80
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)80W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.20" L x 4.20" W x 1.80" H (182.9mm x 106.7mm x 45.7mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAP80-1012G
Related LinksMAP80, MAP80-1012G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MAP80-1012G Details Description
Related parts for MAP80-1012G
FIXED IND 22UH 3.1A 52.5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.150" NYLON BLACK datasheet.pdf