M/A-Com Technology Solutions MAPR-000912-500S00
MAPR-000912-500S00 picture photo
Mfg. Part Number
MAPR-000912-500S00
Manufacturer
Product Category
RF Transistors (BJT)
Brief Description
TRANS NPN 500W 960MHZ-1215MHZ
Datasheet Download
MAPR-000912-500S00.pdf
Availability of MAPR-000912-500S00
QUANTITY
MAPR-000912-500S00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAPR-000912-500S00
Internal Part NumberEIS-MAPR-000912-500S00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF Transistors (BJT)
Series-
PackagingTray
Transistor TypeNPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)80V
Frequency - Transition-
Noise Figure (dB Typ @ f)-
Gain9.44dB ~ 9.77dB
Power - Max500W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce-
Current - Collector (Ic) (Max)52.5A
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAPR-000912-500S00
Related LinksMAPR-0009, MAPR-000912-500S00 Datasheet, M/A-Com Technology Solutions Distributor
MAPR-000912-500S00 Details Description
Related parts for MAPR-000912-500S00
RES SMD 12 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.3A 350 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 75A TO240AA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 30 POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
1200UF 15V 16X55 105C AXI datasheet.pdf