Littelfuse MARR-5-12-18
MARR-5-12-18 picture photo
Mfg. Part Number
MARR-5-12-18
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SWITCH REED SPST .5A 12-18 A/T
Datasheet Download
MARR-5-12-18.pdf
Availability of MARR-5-12-18
QUANTITY
MARR-5-12-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MARR-5-12-18
Internal Part NumberEIS-MARR-5-12-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAmpere*turn vs. mT & Gauss App Note
Handling Of Reed Sensors, Relays, Switches App Note
Reed Switch & Sensor Activation App Note
RoHS InformationRoHS Compliance Survey
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesMARR-5
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate12 ~ 18AT
Must Release-
Switching Current (DC) (Max)500mA
Switching Voltage (DC) (Max)1000V
Switching Power (Max)10W
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MARR-5-12-18
Related LinksMARR-5, MARR-5-12-18 Datasheet, Littelfuse Distributor
MARR-5-12-18 Details Description
Related parts for MARR-5-12-18
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO-214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf