Maxim Integrated MAX11508UUD+T
MAX11508UUD+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX11508UUD+T
Manufacturer
Product Category
Linear - Video Processing
Brief Description
IC VID FILT HD/PS/SD/BP 14TSSOP
Datasheet Download
MAX11508UUD+T.pdf
Availability of MAX11508UUD+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX11508UUD+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX11508UUD+T
Internal Part NumberEIS-MAX11508UUD+T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Video Processing
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVideo Filter
ApplicationsDVD, Set-Top Boxes
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX11508UUD+T
Related LinksMAX115, MAX11508UUD+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX11508UUD+T Details Description
Related parts for MAX11508UUD+T
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP 10-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CABLE 19COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf