Maxim Integrated MAX1240ACSA+
MAX1240ACSA+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX1240ACSA+
Brief Description
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC
Datasheet Download
MAX1240ACSA+.pdf
Availability of MAX1240ACSA+
QUANTITY
MAX1240ACSA+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1240ACSA+
Internal Part NumberEIS-MAX1240ACSA+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)73k
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1240ACSA+
Related LinksMAX124, MAX1240ACSA+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1240ACSA+ Details Description
Related parts for MAX1240ACSA+
IC BATTERY MONITOR 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2924 datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN HI SPEED MINI SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
JUNIOR POWER TIMER RECEPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OB BTS FT 8 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 30MM RADIAL datasheet.pdf