Maxim Integrated MAX1247BEEE+
MAX1247BEEE+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX1247BEEE+
Brief Description
IC ADC SRL 12BIT 4CH 2.7V 16QSOP
Datasheet Download
MAX1247BEEE+.pdf
Availability of MAX1247BEEE+
QUANTITY
MAX1247BEEE+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1247BEEE+
Internal Part NumberEIS-MAX1247BEEE+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesFrequently Asked Questions about Data Converters
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)133k
Number of Inputs2, 4
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationMUX-S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.25 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.25 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-QSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1247BEEE+
Related LinksMAX124, MAX1247BEEE+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1247BEEE+ Details Description
Related parts for MAX1247BEEE+
CAP CER 47PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf