Maxim Integrated MAX1402CAI+
MAX1402CAI+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX1402CAI+
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP
Datasheet Download
MAX1402CAI+.pdf
Availability of MAX1402CAI+
QUANTITY
MAX1402CAI+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1402CAI+
Internal Part NumberEIS-MAX1402CAI+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes3V/5V DACs Support Intelligent Current Loop
Specifying Quartz Crystals
Demystifying Delta-Sigma ADCs
ADC Input Translator
Overview of Sensor Signal Paths
Reduce the Chances of Human Error: Part 2, Super Amps and Filters for Analog Interface
Product Training ModulesMAX11200 ADC Overview
Lead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package46
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits18
Sampling Rate (Per Second)480
Number of Inputs3, 5
Input TypeDifferential, Pseudo-Differential
Data InterfaceSPI
ConfigurationMUX-PGA-ADC
Ratio - S/H:ADC-
Number of A/D Converters1
ArchitectureSigma-Delta
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.25 V
FeaturesPGA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1402CAI+
Related LinksMAX14, MAX1402CAI+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1402CAI+ Details Description
Related parts for MAX1402CAI+
MCU 16BIT 832K FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf