| Internal Part Number | EIS-MAX14803CCM+TG5E | |
| Circuit | 1 x SPST | |
| On-State Resistance | 48 Ohm | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |