Maxim Integrated MAX15007AATT+T
MAX15007AATT+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX15007AATT+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA 6TDFN
Datasheet Download
MAX15007AATT+T.pdf
Availability of MAX15007AATT+T
QUANTITY
MAX15007AATT+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX15007AATT+T
Internal Part NumberEIS-MAX15007AATT+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAutomotive Product Guide
Ultra-Low Quiescent-Current Linear Regulator for Automotive Air Bags
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)80mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX15007AATT+T
Related LinksMAX1500, MAX15007AATT+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX15007AATT+T Details Description
Related parts for MAX15007AATT+T
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MTK SMT HDR datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf