Maxim Integrated MAX15012BASA+
MAX15012BASA+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX15012BASA+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DRIVER MOSFET 8-SOIC
Datasheet Download
MAX15012BASA+.pdf
Availability of MAX15012BASA+
QUANTITY
MAX15012BASA+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX15012BASA+
Internal Part NumberEIS-MAX15012BASA+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeInverting and Non-Inverting
Delay Time30ns
Current - Peak2A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)175V
Voltage - Supply8 V ~ 12.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX15012BASA+
Related LinksMAX150, MAX15012BASA+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX15012BASA+ Details Description
Related parts for MAX15012BASA+
FIXED IND 39.7UH 1.1A 210 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.97 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf