Maxim Integrated MAX16058ATT29+T
MAX16058ATT29+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX16058ATT29+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR OD 2.9V 8-TDFN
Datasheet Download
MAX16058ATT29+T.pdf
Availability of MAX16058ATT29+T
QUANTITY
MAX16058ATT29+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX16058ATT29+T
Internal Part NumberEIS-MAX16058ATT29+T
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
Voltage - Threshold2.925V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX16058ATT29+T
Related LinksMAX1605, MAX16058ATT29+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX16058ATT29+T Details Description
Related parts for MAX16058ATT29+T
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 77W DPAK datasheet.pdf