Maxim Integrated MAX16999AUA11+T
MAX16999AUA11+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX16999AUA11+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.1V 0.1A 8UMAX
Datasheet Download
MAX16999AUA11+T.pdf
Availability of MAX16999AUA11+T
QUANTITY
MAX16999AUA11+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX16999AUA11+T
Internal Part NumberEIS-MAX16999AUA11+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.1V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.035V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)105mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-uMax-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX16999AUA11+T
Related LinksMAX1699, MAX16999AUA11+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX16999AUA11+T Details Description
Related parts for MAX16999AUA11+T
IC REG LDO 1.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 40K OHM 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf