Maxim Integrated MAX17000AETG+C00
MAX17000AETG+C00 picture photo
Mfg. Part Number
MAX17000AETG+C00
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Management - Specialized
Brief Description
IC PWM CTLR DDR/DDR2/DDR3 24TQFN
Datasheet Download
MAX17000AETG+C00.pdf
Availability of MAX17000AETG+C00
QUANTITY
MAX17000AETG+C00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX17000AETG+C00
Internal Part NumberEIS-MAX17000AETG+C00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Management - Specialized
SeriesQuick-PWM™
PackagingTube
ApplicationsMemory, DDR2/DDR3 Regulator
Current - Supply2mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-TQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX17000AETG+C00
Related LinksMAX17000, MAX17000AETG+C00 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX17000AETG+C00 Details Description
Related parts for MAX17000AETG+C00
CONN MOD JACK COMBO R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 66MHZ 20SOIC datasheet.pdf
LED 5MM RT ANGLE RED PC MNT datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 CLIP-ON/TAB datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 5MH 4A VERT datasheet.pdf
IC SYNTHESIZE DUAL 700MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf